Ostatnie posty

Plaga samobójców - Suzanne Young

By 16:00 , , ,

Plaga samobójców
Suzanne Young
Program  #1
Wydawnictwo: Feeria Young
Data wydania: 23.09.2015r.
Stron: 456 Wspomnienia. To one w jakimś stopniu kształtują naszą osobowość i sprawiają, że jesteśmy właśnie 'taką' osobą a nie inną. Pod ich wpływem potrafimy się zmienić. Uczyć na błędach. Kim byśmy się stali, gdyby nagle pozbawiono nas ich części? 

Nastoletniej Sloane przyszło żyć w świecie opanowanym przez tajemniczą chorobę. Jednak nie atakuje ona ciała a umysł. Dotyka młode osoby i popycha do samobójstwa. Aby zapobiec pladze śmierci, władze postanawiają wdrożyć specjalny Program, który ma zatrzymać epidemię. Jednak, żeby zostać uleczonym trzeba zapłacić wielką cenę jaką są nasze wspomnienia. Nic więc dziwnego, że z biegiem czasu znaczna część nastolatków zaczyna bardziej bać się Programu niż śmierci. Sloane stara się ze wszystkich sił nie okazywać smutku i przygnębienia, które automatycznie zostają odebrane jako przejaw choroby. Krąg najbliższych osób niebezpiecznie szybko się uszczupla. Jak główna bohaterka sobie z tym poradzi? Czy uda się jej wyrwać ze szponów Programu? 

Plaga samobójców jest pierwszym tomem serii Program amerykańskiej pisarki Suzanne Young. Autorka skupia się na niełatwym temacie jakim jest samobójstwo. Już sam tytuł wskazuje, że nie będzie to łatwa lektura. Pierwsze określenie jakie przychodzi mi do głowy odnośnie tej książki to po prostu smutna. Nie można zaprzeczyć, że klimat, który udało się stworzyć Young jest niecodzienny. Przygnębienie, melancholia i obawa przed nadchodzącym jutrem. Nie jest to powieść, która ocieka dynamiką akcji i zaskakującymi wydarzeniami. Losy bohaterów idzie dość trafnie przewidzieć, ale nie to tutaj jest najważniejsze. Plaga samobójców skupia się na emocjach i tym samym mocno oddziałuje na nasze własne. 

Dzieło Young to nie tylko dystopia, ale również (a może nawet przede wszystkich) książka w klimacie Young Adult. Pisarka zgrabnie łączy te dwa nurty, dzięki czemu fabuł wypada nad wyraz wiarygodnie. Bohaterowie są wyraziści i interesujący. Autorka skupia się na ukazaniu ich uczuć i emocji, zmaganiu się ze śmiercią najbliższych oraz budowaniu relacji pomiędzy poszczególnymi osobami. Bardzo do gustu przypadł mi wątek romantyczny, bo mimo że Sloane i James to para nastolatków ich uczucie jest dojrzałe i autentyczne. 

Plaga samobójców to historia, której depresyjny i apatyczny klimat złapie was za serce. Young ukazuje walkę głównych bohaterów w której, tak na prawdę, nie ma tego dobrego, idealnego rozwiązania. Bo co jest lepsze: choroba i w konsekwencji śmierć? Czy stanie się nową, pozbawioną pamięci osobą? Jednak w tym całym ponurym klimacie, Plaga samobójców to również historia o prawdziwej miłości, która pokona wszystkie przeciwności. Bywa romantycznie, czarująco, czasami nawet zabawnie. Podczas lektury w głowie rodzi się mnóstwo pytań, z których na część nie przyjdzie poznać nam odpowiedzi. Pisarka nie odkrywa wszystkich kart. Wiele kwestii zostaje w dalszym ciągu owiane nutką tajemniczości. Ja na pewno sięgnę po drugi tom, aby odkryć te tajemnice. 


0 komentarze