Ostatnie posty

Dziedzictwo ognia - Sarah J, Maas

By 08:00 , , ,

Dziedzictwo ognia
Sarah J. Maas
Szklany tron #3
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 23.09.2015r
Stron: 565
    

Po świetnym Szklanym tronie i niemniej doskonałej Koronie w mroku przychodzi pora na kontynuację dalszych losów Celaeny. Trzeci tom jednej z moich ulubionych serii nie zawodzi. Będzie gorąco. Będzie emocjonująco, więc zapnijcie pasy bo rollercoaster, który prowadzi Maas ma bardzo strome spadki i gwałtowne zakręty. 

Akcja Dziedzictwa ognia rozpoczyna się niedługo po finałowych wydarzeniach drugiego tomu. Celaena zostaje wysłana przez króla z tajną misją do odległego Wendlyn. Jednak nie owe zadanie będzie zaprzątać jej głowę. Główna bohaterka będzie musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością i samą sobą, aby zdobyć cenne informacje. Jeśli uda jej się okiełznać własną moc, może stać się bronią, która zagrozi królowi. 

Wielbiciele cyklu mogą jak zwykle liczyć na sporą dawkę emocji, zaskakujące zwroty akcji oraz mnóstwo magii. Dziedzictwo ognia toczy się trzytorowo. Pierwszy z głównych wątków kręci się oczywiście wokół Celaeny. W drugim przenosimy się do zamku w Adarlanie towarzysząc Dorianowi oraz Chaolowi. Trzeci to debiutująca w tym tomie wiedźma Manon. Wszystkie trzy historie intrygują i sprawiają, że chcemy więcej. Miałam małe obawy, co do wprowadzenia tak późno nowego wątku, jednak okazały się one całkowicie bezpodstawne. I, mimo że wydawać się może, że jest to zbędna historia to czuję, że Manon będzie miała duże znaczenie w następnych częściach.  

Maas już we wcześniejszych tomach pokazała, że posiada niebywałą wyobraźnie. Teraz tylko utwierdza nas w tym przekonaniu, że świat, który stworzyła jest niesamowity. Mnóstwo magii, tajemnic i niebezpieczeństw. Pisarka stworzyła krainę do której chce się powrócić. A przeniesienie części akcji do innych jej zakamarków dało nam możliwość jeszcze lepszego jej poznania. 

Na osobną wzmiankę zasługuje Celaena. Już w Szklanym tronie uwielbiałam ją za twardy charakterek, wyrazistość i siłę. Autorka pokazała, że można jeszcze lepiej. Celaena to bohaterka przez duże "B". Nie często spotyka się w książkach tak kompletne postacie. W  Dziedzictwie ognia dostajemy szanse poznania jej jeszcze lepiej. Czytelnicy, którzy mieli wcześniej jakiekolwiek wątpliwości co do jej osoby powinni być zadowoleni. Wiele zostaje wyjaśnione. Niezwykłe jest to, jak Maas udało się pokazać jej wewnętrzną przemianę i drogę do pogodzenia się z własnym dziedzictwem. Celaena z pierwszej części była świetna, ale Celaena z Dziedzictwa ognia przewyższa ją o głowę.  

Każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego i jeśli autorka zachowa tą tendencję (a nie wierzę, że może być inaczej) to aż boję się pomyśleć co zaserwuje nam w czwartej odsłonie Szklanego Tronu. Dziedzictwo ognia to świetna kontynuacja przygód niestrudzonej zabójczyni, która wciągnie nas w swój magiczny świat od pierwszych stron. Mnóstwo akcji, zagadek i zagrożeń. Bohaterowie za którymi się tęskni. Świetne cliffhangery. Jeśli tego właśnie poszukujecie, a magia jest bliska waszemu sercu, to jest to książka dla Was.         

0 komentarze