Ostatnie posty

Rozdarta - Amanda Hocking

By 23:49 , , ,


Autor : Amanda Hocking
Tytuł : Rozdarta
Seria : Trylogia Trylle #2
Wydawnictwo : Amber
Stron : 319Kiedy Wendy odkrywa prawdę o sobie wie, że jej życie nigdy już nie będzie takie same. Teraz przyszedł czas, aby poznała resztę swojej historii... Rozdarta pomiędzy swoim sercem, a przeznaczeniem, pomiędzy miłością, a obowiązkiem. Wendy musi podjąć decyzję o swoim losie, jeśli dokona złego wyboru może stracić wszystko i wszystkich na których jej kiedykolwiek zależało... w obu światach. 

Rozdarta to po Zamienionej drugi tom Trylogii Trylle, która zdobyła rzeszę fanów na całym świecie. Autorka stworzyła całkiem nowe istoty jakimi są właśnie trylle, czyli trolle. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od ludzi, lecz są piękniejsze, nierzadko silniejsze oraz posiadają różne dary, także takie, które wpływają na ludzkie umysły. Zapewne wiecie, jeśli czytaliście moją opinię o zamienionej, że niestety pierwsza część mnie zawiodła. Podchodziłam do niej z dużymi oczekiwaniami, jednak nie spełniła do końca moich nadziei. Przy drugim tomie oczywiście zmieniłam swoje nastawienie nie oczekując wiele. Jakże miło zostałam zaskoczona. Rozdarta okazała się o niebo lepsza od swojej poprzedniczki. 

Historia rozpoczyna się w momencie kończącym pierwszy tom. Nie chcę, za dużo zdradzać, aby nie spoilerować osobą, które nie czytały jeszcze pierwszej części. W wyniku różny wydarzeń Wendy trafia do Vittry i dowiaduje się tam wielu ważnych rzeczy, pozwalających spojrzeć jej z drugiej strony na trwający konflikt. Pojawi się kilka nowych postaci, z których dla mnie najciekawszą jest Loki. Ogólnie dzieję się dużo, dużo więcej niż w pierwszej części co mnie bardzo cieszy. Akcja jest trochę nie równa, gdyż po bardzo ciekawym początku mamy raczej monotonny i mało emocjonujący środek, który prowadzi znów do ekscytującego i wciągającego zakończenia. Autorka rozbudowała fabułę pozwalając poznać nam bliżej historię Trylli i ich życie. W końcu dowiadujemy się o co chodzi z tajemniczą Vittrą, którą swoją drogę całkiem inaczej sobie wyobrażałam po lekturze zamienionej. Życie królewny nie okazuje się takie piękne jak każdy sobie wyobraża. Wendy musi dokonać ciężkiego wyboru. Czy wybierze swoje szczęście, czy poświęci się dla dobra królestwa ? wybór którego dokona może niejednego zaskoczyć. Trzeba przyznać autorce, że w rozdartej udało jej się utrzymać atmosferę nieprzewidywalności. 

Jeśli chodzi o bohaterów, a szczególnie o główną bohaterkę jest lepiej. Wendy przestała mnie irytować, może nie jest bohaterką moich marzeń, ale widać, że zmieniła się od pierwszej części. Trochę wydoroślała, stała się bardziej stanowcza i zaczęła podejmować własne decyzję. Oczywiście decyzje te są często nierozważne czy śmieszne, ale chce dobrze dla innych więc można lekko przymknąć na to oko. Również Elora, czyli królowa przeszła duża zmianę, a może nie do końca zmianę, tylko w końcu otworzyła się i pokazała swoją ludzką twarz. Finna jest jakby trochę mniej w tej części. Chłopak próbuje odsunąć się w cień, aby księżniczka mogła wypełnić swoje przeznaczenie. W zamian więcej uwagi poświęconej jest Tove, którego można uznać za przeciwieństwo Finna. Chłopak trochę roztrzepany i niefrasobliwy odegra duża rolę w Rozdartej. Jest także nowa postać, która jest Loki. Jego nie dało się nie polubić - zabawny i sarkastyczny. Swoim charakterem przypominał mi Jace'a z Darów Anioła. I mimo, że darzę go sympatią to zastanawiam się czy nie za dużo przedstawicieli płci męskiej kręci się dokoła naszej głównej bohaterki. Ponadto miłosne relacje Finna i Wendy wyglądają jak zabawa w kotka i myszkę co czasem trochę drażni. 

Autorka zakończyła książkę w takim momencie, że nie mając pod ręką trzeciej części, można cierpień duże męczarnie domyślając się następnych wydarzeń. Rozdarta to bardzo dobra kontynuacja Zamienionej, poziom został znacznie podwyższony. Nie odczuwałam tej sztuczności, która biła mnie po twarzy w pierwszym tomie. Bohaterowie i wydarzenia stali się bardziej realni, dzięki czemu mogłam zostać wciągnięta do świata Trylli i poczuć się jego częścią. Teraz z większą chęcią sięgnę po Przywróconą, aby poznać zakończenie. 

Ocena : 8/10

Trylogia Trylle :

2. >Rozdarta<

5 komentarze

 1. Pierwszej części nie czytałam, więc o drugiej nie mam co marzyć.
  Ale kusisz, kusisz :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że druga jest lepsza, ale chyba się nie skuszę, bo mam już wiele książek w planach :) Zapraszam do wzięcia udziału w moim wyzwaniu na blogu :) Jest na pierwszej stronie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama chyba poczułabym się rozdarta, gdyby akcja urwała się i nie wiedziałabym co będzie dalej. Ciekawa seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że ta Ci się bardziej podobała ;)
  Szczęśliwego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To chyba najlepszy tom z całej trylogii. Niestety "Przywrócona" strasznie mnie zawiodła :(

  OdpowiedzUsuń