Ostatnie posty

Wszechświaty. Pamięć - Leonardo Patrignani

By 16:33 , , ,

Wszechświaty. Pamięć
Leonardo Patrignani
Seria: Wszechświaty #2
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 22.05.2014
Stron: 256


W pierwszym tomie trylogii miłośnicy Wszechświatów zauroczeni zostali niebywałą wyobraźnią autora i jego pomysłem na rozwój fabuły. W drugiej części swojej debiutanckiej serii Patrignani znacząco zmienia kierunek akcji, jednakże nie powoduje to, że przestaje nas zaskakiwać.
   
Alex, Jenny i Marco na własnej skórze doświadczyli podróży między wymiarowych i ich ogromnego wpływu na życie. Po dramatycznych wydarzeniach kończących tom pierwszy, trafili do Pamięci - zamkniętego wymiaru mentalnego, który składa się tylko z ich wspomnień. Ze wszystkich sił starają się wydostać tylko jak tego dokonać? I najważniejsze - czy jest gdzie wracać? 

Fabułę powieści Wszechświaty. Pamięć można wyraźnie podzielić na dwie części - pierwsza to pobyt głównych bohaterów w Pamięci; zagłębianie się w wspomnieniach i próby znalezienia odpowiedzi na mnożące się pytania. Druga to nowa Era w dziejach ludzkości, która zmienia całkowicie oblicze świata, który pamiętali. O ile pierwsza część jest zachowana w konwencji, którą znamy z poprzedniego tomu, to druga połowa znacznie bardziej zaskakuje. Autor zrobił duży krok w kierunku dystopii, budując całkiem nową rzeczywistość, która - jak można przypuszczać - nie będzie różowa. W dalszym ciągu historia pełna jest pytań i niewiadomych, na które Patrignani stopniowo daje odpowiedzi, ale także tworzy przy tym kolejne wątpliwości. Tematyka wszechświatów wykorzystana przez twórcę nie należy do łatwych. Co więcej, wraz z rozwojem akcji zahacza także o genetykę, co nie dodaje lekkości powieści. Chwila nieuwagi i gubimy się w wydarzeniach. 

Nie można zarzucić autorowi braku wyobraźni i pomysłowości. Szablonowość i utarte schematy - tego na pewno nie znajdziemy w recenzowanym dziele. Szybko można dostrzec swojego rodzaju oryginalność; wątek romantyczny znajduje się na dużo dalszym planie nie zakrywając głównej osi książki. Pisarz skupia się na wieloświatach, nowej rzeczywistości i próbie wytłumaczenia wszystkich wątpliwości jakie nachodzą głównych bohaterów. W barwny i efektowny sposób kreuje swoją wizję świata, i mimo że czasami niektóre elementy mogą wypadać odrobinę naciągane, to tworzą spójną i logiczną całość.  

Niewątpliwie dużo zaletą dzieła Patrignani'ego jest warsztat literacki samego autora. Nie jest to tak lekka językowo powieść, jak większość książek młodzieżowych. Jego styl przybiera momentami wyniosły, a nawet lekko poetycki charakter. Również klimat powieść jest mocno wyczuwalny (szczególnie, gdy bohaterowie znajdują się w Pamięci towarzyszy nam melancholijna atmosfera pełna bezradność i przygnębienia). Z uwagi na to, że pisarz skupia się fantastycznej stronie swojej trylogii, kreacja postaci nie jest zbyt bogata. Bohaterowie nie są bezosobowymi marionetkami, jednakże nie są też mocno wyrazistymi osobami, które zapadłyby na dłużej w pamięć. 

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy kontynuacja jest lepsza od swojej poprzedniczki. Jednak Wszechświaty. Pamięć to niewątpliwie książka, która nieraz nas zaskoczy. Autor urzeka pomysłową i frapującą fabułą oraz niebanalną wizją świata. Jest to porządny kawałek fantastyki dla osób, które niekoniecznie oczekują romantycznych przygód. Patrignani pokazuje, że ma jasno sprecyzowany plan na swoją trylogię i konsekwentnie go realizuje. Dzięki intrygującemu epilogowi można mieć pewność, że pisarz nie wyciągnął wszystkich asów z rękawa, a finałowy tom będzie pełen jeszcze śmielszych rozwiązań. 


Trylogia Wszechświatów:

1. Wszechświaty
2. >Wszechświaty. Pamięć<
3. Wszechświaty. Utopia

Wyzwania: +Czytam fantastykę

20 komentarze

 1. Przeczytałam pierwszą część i teraz druga czeka w kolejce do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie ciekawi ta seria. Mam w planach od dawna, więc jak tylko dorwę pierwszy tom to na pewno przeczytam.
  A okładki są fenomenalne! *_*

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach serię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również mam w planach serie, jednak nie jestem co do niej przekonana :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie udało mi się poznać części pierwszej. Cudna okładka, przyciąga wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
 6. kupiłam , niedługo przeczytam . Już się nie mogę doczekać <3 ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po przeczytaniu obu części poczułam świeżość w książkach dystopijnych. Może dlatego tak mi się podobały. Czekam na Utopię:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam pojęcia, że w tej serii wątek romantyczny nie jest wyeksponowany jak w większości młodzieżówek. Ale skoro miłość schodzi na dalszy plan to chętnie poznam te powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę po prostu tę serię zdobyć!

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytałam tę książkę i spodobała mi się. Teraz planuję sięgnąć po drugą część.

  OdpowiedzUsuń
 11. pierwsza część już czeka.
  nie mogę się doczekać, kiedy po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś mnie do tej serii nigdy nie ciągnęło. Nie wiem czy sięgnę. Może gdy nadarzy się okazja :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Całą serię mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o tej serii, ale na chwilę obecną nie jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 15. Teoria wieloświatów mnie fascynuje, o książce krążą różne opinie, ale szczególnie zachęciłaś mnie, uznaniem warsztatu pisarza za bardzo dobry.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. aaaaaa mam teraz chrapkę!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Wydaje się być interesująca :) Tylko problem polega na tym, że mam już tyle serii porozpoczynanych, że boję się brać za kolejną :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Ostatnio powiedziałam sobie - wszelkim seriom, stop. Miałam tylko zakończyć już rozpoczęte i już nie wdawać się w kolejne. A tu chorobcia kolejna seria i do tego interesująca. I co ja mam zrobić ?

  OdpowiedzUsuń
 19. Odetchnąłem z ulgą, bo książka stoi na półce i spogląda na mnie, a ja boję się po nią sięgnąć nie chcąc się zawieść. Teraz na pewno przeczytam tę książkę! ;)

  OdpowiedzUsuń