Ostatnie posty

Z krwi i kości - William Lashner

By 20:33 , ,

Z krwi i kości
William Lashner
Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 11.03.2015
Stron: 446
Niektórym osobom ciężko jest pogodzić się z przeszłością. Mimo że czas płynie, one stoją w miejscu. Swój czas i energię poświęcają na minione wydarzenia, przez co ich życie podupada. Idealnym przykładem takiej osoby jest Kylie - główny bohater powieści Williama Lashnera. Chłopak od czasu, gdy w wieku dwunastu lat stracił ojca nieustannie o nim myśli. Jednak nie przypuszczał, że ta obsesja może wciągnąć go w prawdziwe kłopoty.

Lekkoduch, próżniak, obibok - tak można określić Kyle'a. Śmierć ojca odbiła na jego życiu bolesne piętno. Chłopak wyleciał z uczelni, pracy częściej nie ma niż ma, stracił dom. Jednak taka egzystencja wcale mu nie przeszkadza; spędza czas na grach czy wieczornych spotkaniach z kumplami w pubach. Sytuacja zmienia się, gdy dochodzi do morderstwa byłego wspólnika jego ojca. Ciekawość Kyle'a wciąga go w niebezpieczny świat polityki, gdzie ludzie nie zawahają się przed niczym, aby zachować władzę i bogactwo. Chłopaka zaczynają nachodzić myśli, czy aby na pewno śmierć jego ojca nastąpiła z przyczyn naturalnych. Rozpoczyna swoje własne śledztwo, podczas którego odkryje wiele szokujących faktów. 

Już od pierwszych stron autor dostarcza czytelnikowi mocnych wrażeń. Jesteśmy świadkami zabójstwa, lecz odgadnięcie tożsamości mordercy nie jest głównym celem historii. Jego osoba jest nam od samego początku znana, natomiast widać, że mężczyzna jest tylko pionkiem wykonującym czyjeś polecenia. Lashner zgrabnie i zręcznie zawiązał całą zagadkę. Kyle napędzany ciekawością odgrzebuje sprawy z przeszłości, które ściągają na niego niebezpieczeństwo. Fabuła prowadzona jest bardzo przyjemny tempem, do tego okraszona odpowiednia ilością zwrotów akcji. Część z nich na prawdę zaskakuje, inne da się spokojnie przewidzieć. Jednakże, wszystko zmierza w kierunku odkrycia tajemniczej osoby, która pociąga z góry za sznurki. Bystrzejszemu czytelnikowi uda się to odgadnąć odrobinę wcześniej niż w momencie, gdy autor odkrywa wszystkie karty, aczkolwiek nie można powiedzieć, że powieść jest przewidywalna od samego początku.     

Pozytywnie wypada kreacja głównego bohatera, jak i pozostałych postaci. Autor duży nacisk kładzie na silne zainteresowanie Kyla ojcem, którego nigdy nie miał i nie znał. Chłopak jest barwna postacią, posiada wiele cech, które można zakwalifikować jako negatywne, dzięki czemu Lashner ma możliwość ukazania jego przemiany. Może nie jest to jakaś diametralna transformacja, ale jednak pod wpływem wielu wydarzeń chłopak zaczyna odrobinę inaczej spoglądać na świat. Również bardzo interesująco wypada obraz mordercy. Pisarz pozwala poznać nam jego motywy, obawy i marzenia. Niewątpliwie są to postacie, które potrafią nas zaintrygować i sprawić, że chętnie poznamy ich dalsze losy.

Szybko można dostrzec, że warsztat pisarski Lashnersa stoi na dobrym poziomie. Język jest lekki i przyjemny, dużo ciekawych i dobrze sformułowanych porównań, dialogi wypadają naturalnie, a wątki dobrze ze sobą współgrają. Autor nie skupia się na niepotrzebnych szczegółach, dzięki czemu akcja nie nurza, a wręcz wciąga. 

Z krwi i kości to ciekawa pozycja dla wszystkich fanów thrillerów. Pisarz umiejętnie buduje napięcie i potrafi je utrzymać. Gra na emocjach czytelników, kreuje niebanalne postacie oraz dostarcza mnóstwa wrażeń. Nie jest to typowa powieść detektywistyczna - oprócz głównego wątku Lashner opisuje trudne relacje między ojcem a synem. Osobom, które poszukują czegoś więcej w thrillerze niż krew i trupy, dzieło Lashnera powinno przypaść do gustu.   


Wyzwania: +Klucznik 

0 komentarze