Ostatnie posty

Plan - Patrycja Gryciuk

By 13:53 , , ,

Plan 
Patrycja Gryciuk
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 28.03.2013
Stron: 574Wielka miłość rodem z Titanica to niewątpliwie temat bardzo wielu powieści skierowanych głównie do kobiet. Bo która dziewczyna o takiej nie marzy? Jednak czy wątek - nastolatka i ich dwóch, można pokazać w inny, mniej banalny sposób? Patrycja Gryciuk pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe.

Plan to debiutancka powieść polskiej pisarki w której romans z biegiem wydarzeń zaczyna przeplatać się z pełnym napięcia thrillerem. Główna bohaterka to siedemnastoletnia Anna, która wyjeżdża na studia do Anglii. Dziewczyna prowadzi zwykłe akademickie życie - nauka, imprezy, znajomi. Szczególnie zaprzyjaźnia się z Lorcan'em, z którym znajomość pomału zaczyna przeradzać się w coś więcej. Jednak nieoczekiwanie na jej drodze staje Siergiej, i Anna doświadcza na własnej skórze czym jest miłość od pierwszego wejrzenia. Sytuację jeszcze bardziej komplikuje fakt, że mężczyzna jest znanym, bardzo bogatym biznesmenem i do tego dwadzieścia jeden lat starszym od niej. Czy sama miłość i bogactwo wystarczą, aby prowadzić sielankowe życie? Czy Anna będzie potrafiła zapomnieć o Lorcanie?     

Dzieło Patrycji Gryciuk to pozycja, która nas ewidentnie zaskoczy. Opis sugeruje nam ckliwe love story, lecz Plan to dużo więcej. Nie można zaprzeczyć, że historia miłosna wiedzie tutaj prym, jednak wielowątkowość książki sprawia, że romans jest tylko część tego co oferuje nam autorka. Poza tym dostajemy sporą dozę sensacji, mafijnych zatargów i wiadomości z dziedziny ekologii/ biopaliw. Pisarka po mistrzowsku przelewa uczucia i emocje bohaterów na papier, tworząc dzięki temu prawdziwy, pełen namiętności i erotyzmu romans. Nie zabraknie także bólu, wątpliwości, zdrady i tajemnic. Mimo że autorka lubi dbać o szczegóły i przedstawia wiele rzeczy bardzo skrupulatnie, akcja nie ciągnie się, ma przyjemne tempo i wielokrotnie nas zaskakuje. Wraz z biegiem wydarzeń napięcie coraz bardziej wzrasta. Rozpoczyna się nie tylko walka o miłość, ale także o własne życie. Zapewnienie na okładce 'Nie oderwiesz się nawet na chwilę!" jest jak najbardziej trafione.Tej powieści nie sposób odłożyć na bok; wciąga w swój świat, sprawia, że nim żyjemy, chwyta za serce wywołując cały wachlarz przeróżnych emocji. 

Na przykładzie głównej bohaterki pokazane jest jak jedna decyzja może zmienić całe życie. Anna szybko wkracza w świat bogactwa i przepychu, jednak nie jest on tak różowy jak myślała. Pisarka kreuje swoich bohaterów bardzo wyraźnie i barwnie. Plan to bogate stadium psychologiczne postaci. Nie ma tutaj miejsca na bezbarwne i sztuczne osobowości. Nasza protagonistka to osoba, która może początkowo nas irytować. Aczkolwiek w tym tkwi jej prawdziwość - zachowuje się adekwatnie do swojego wieku. Bywa lekkomyślna, podejmuje głupie decyzje i komentuje bardzo emocjonalnie wiele faktów. Z biegiem czasu dostrzegamy jak się zmienia, dojrzewa i stawia czoła przeciwnością losu. Pierwszoosobowa narracja oczami Anny jest bardzo lekka i płynna, dialogi nie rażą fałszem, a wszechobecne uczucie skrywanych sekretów wywołuje niezmierną chęć odkrycia, czym jest tytułowy plan. Dawno żadna książka tak nie wsiąkła w moje życie - nawet długo po skończonej lekturze ciągle się o niej myśli. 

Jeśli debiutować to tylko tak jak robi to Patrycja Gryciuk. Plan to wielowymiarowa historia, która ma swoje słodkie i gorzkie strony. Obok pełnego romantyzmu i namiętności romansu, autorka mierzy się także z takimi zagadnieniami jak zdrada, polityczna walka, wewnętrzne rozdarcie, zazdrość czy wygórowane ambicje. Pokazuje, że nawet gdy spotykamy księcia z bajki czekają nas zwykłe, ludzkie problemy, z którymi trzeba się zmierzyć. Aż trudno uwierzyć, że to debiut; powieść dopracowana jest pod każdym względem, a warsztat pisarski godny pochwały. Nie jest to kolejne typowe dzieło z trójkątem romantycznym w roli głównej. Pisarka pokazuje, że nawet z tak znienawidzonego przez wielu motywu można zrobić niegłupią a wręcz wartościową książkę. Plan trafia na listę moich ulubionych historii i szczerze go polecam.           


20 komentarze

 1. Czytałam już o tym debiucie i bardzo chciałabym tę książkę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałem, że debiut jest albo niesamowity, albo beznadziejny. Wszystko zależy od tego, kto jak do niej podejdzie :) Ja też chętnie wyrobię sobie zdanie na jej temat :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o książce i na pewno chętnie przeczytałabym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie myślałam, że to tak dobra książka, zatem chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o książce, a wydaję się być genialna. :) Muszę ja przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie spodziewałam się tak dobrej historii. Bo choć kilka razy natknęłam się na książkę, to po zapoznaniu się z opisem fabuły, zawsze jakoś się nie decydowałam na jej lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 7. oo ciekawe :) ale 21 lat!! wooo matulku :D moze byc calkiem, calkiem inaczej niz bym myslala

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale mnie zaciekawiłaś, bo ogólnie nie czytam takich historii, ale sposób w jaki ją opisałaś, to nabrałam na nią ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo że nie dla mnie to planuję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz słyszę o tej książce i już mam na nią chęć:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Debiut i taka pochlebna recenzja? Sposób w jaki opisałaś Plan, no i główna bohaterka...Mimo że jest ich dwóch, a ja za trójkątami literackimi nie przepadam, to jestem skłonna się skusić, bo musze przyznać, że mnie niesamowicie zachęciłaś i zapisuję tytuł od razu. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo się cieszę, że to tak dobry debiut. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Często daję szansę debiutantom, tej książki nie znam, ale wiem, że będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Również miałam okazję czytać tę książkę i jestem nią zachwycona. Rewelacyjny debiut, czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 15. Intrygująca fabuła, widzę, że warto rozejrzeć się za tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam już kilka recenzji tej powieści i jestem do książki pozytywnie nastawiona, mimo że wątek romantyczny rzadko kiedy mnie bardziej zainteresuje. Niemniej liczę na oryginalność tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie sądziłam, że ta książka jest taka dobra. Muszę jej poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Trochę się jednak obawiam, że ten romans mocno zaniżyłby moją ocenę ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Trafia do ulubionych? Czyli to musi być dobry debiut :).

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam ją, ale jej jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń