Ostatnie posty

Obietnica Łucji - Dorota Gąsiorowska

By 14:35 , ,

Obietnica Łucji
Dorota Gąsiorowska
Wydawnictwo: Między Słowami
Data wydania: 04.03.2015
Stron: 427
Nie zawsze życie układa się tak jakbyśmy tego chcieli. Osuwa się na ścieżkę w kierunku do którego wcale nie chcemy zmierzać. Wtedy mówi sobie dość. Koniec. I podejmuje decyzję, która całkowicie zmienia naszą dotychczasowa egzystencję. Na taki krok zdecydowała się tytułowa Łucja, bohaterka debiutanckiej powieści Doroty Gąsiorowskiej. Nowe miejsce. Nowa praca. Nowi ludzie. Ale czy Łucja będzie potrafiła zostać nową osobą i zapomnieć o gorzkiej przeszłości. 

Główna bohaterka Łucja lata młodości ma już za sobą. Mimo że skończyła już czterdzieści jeden lat, nie może powiedzieć, że spełniła swoje marzenia. Kobieta decyduje się na radykalny krok - wyjeżdża na wieś do miejscowości o malowniczej nazwie Różany Gaj, gdzie zamieszkuje u starszej kobiety imieniem Matylda. Łucja postanawia rozpocząć całkiem nowe życie podejmując pracę nauczycielki w miejscu, gdzie nikt jej nie zna. Z dnia na dzień coraz lepiej oswaja się z nową rzeczywistością. Na jej drodze pojawia się jedenastoletnia Ania, w której główna bohaterka dostrzega siebie z przeszłości. Zaprzyjaźniając się z nią odkrywa, że matka dziewczynki jest umierająca i nie zostało jej wiele czasu. Łucja obiecuje Ewie, że odnajdzie ojca Ani, jednak czy kobiecie uda się dotrzymać tego przyrzeczenia

Obietnica Łucji jest powieścią w iście bajkowym klimacie, która pokazuje, że na każdego czeka szczęście, mimo że jego przeszłość mogła nie wyglądać idealnie. To historia pisana przez życie, ukazująca jego piękną, ale także ciemną stronę. W skutek nieco leniwej akcji, czytelnik może skupić się na prawdach życiowych, które stara się przypomnieć nam autorka. Nie doświadczymy tutaj zapierających dech w piersiach czy nagłych zwrotów wydarzeń. Zakończenia, jak i kolejno odkrywanych faktów można domyślić się już po pierwszych rozdziałach, jednak nie odejmuje to uroku powieści. Bo nie to jest tutaj najważniejsze. Pisarka zwraca uwagę na uczucie jakim jest miłość, ale poza tą najczęściej spotykaną w relacjach damsko - męskich (która tutaj nie gra głównej roli) ukazuje również wyraziście siłę przywiązania jaka zrodziła się między Łucją i Anią. Mimo że powieść posiada swoje wady - zbyt liczne zbiegi okoliczności czy samo rozwiązujące się problemy, to można dojrzeć w tej historii drugie dno - wartości, o których często zapominamy. 

Na przykładzie głównej bohaterki pisarka pokazuje nam jak ważne jest nasze dzieciństwo. Łucja to kobieta, która zmaga się z demonami przeszłości, które nie pozwalają jej otworzyć się na świat. Dorota Gąsiorowska wykreowała swoich bohaterów wyraziście, jednak zbyt czarno - biało. Podział na 'tych dobrych' i 'tych złych' jest mocno widoczny. Większość osób jest perfekcyjnie idealna, miła i pomocna, i ciężko doszukać się w nich jakiś wad. Również postać jedenastoletniej Ani została za bardzo przerysowana. Widać, że autorka miała w zamyśle stworzyć dziewczynkę doświadczoną przez życie, która jest bardziej dojrzała od swoich rówieśników, jednak odrobinę przedobrzyła. Podczas lektury nieustannie towarzyszy uczucie, że Ania to dorosła osoba, nieraz mądrzejsza od innych bohaterów.     

Obietnica Łucji to także barwny obraz polskiej wsi. Dzięki licznym i plastycznym opisom wyobrażenie sobie jej nie stanowi problemu. Autorka umiejętnie przestawia realia, jakie panują w Różanym Gaju. Miejsce w którym każdy każdego zna, a wiadomości rozchodzą się w niebywałym tempie, nie jest łatwe początkowo dla osoby żyjącej dotychczas w wielkim mieście. Widzimy drogę jaką Łucja musi przejść, aby poczuć się tutaj w końcu, jak w domu. Ciekawym dodatkiem jest także pałac rodziny Kreiwestów, i tajemnica jaką jest owiany. Łucja jako pasjonatka historii, będzie zaintrygowana wydarzeniami, które miały w nim miejsce w przeszłości. 

Całe mistrzostwo polega na tym, aby cieszyć się prostotą życia, nie zaś szukać wymyślonego ideału szczęścia, który nie istnieje.  

Debiutancka powieść Doroty Gąsiorowskiej okazała się ciepłą, pełną uczuć i emocji powieścią, która przypomina nam co tak naprawdę ważne jest w życiu. Historia przepełniona jest nadzieją, miłością i wiarą w lepsze jutro. Lekkie i barwne pióro autorki dodaje uroku całej powieści, i mimo że posiada ona kilka wad to czas spędzony z nią na pewno nie będzie zmarnowany. Obietnica Łucji to mądra i wartościowa historia, która potrafi zmusić do refleksji i zastanowienia się nad własnym losem. Jest to idealna pozycja dla kobiet, lubujących się w historiach, które pokazują, że nawet zza najciemniejszej chmury kiedyś wyjdzie słońce.   


Wyzwania: +Klucznik

0 komentarze