Ostatnie posty

Wszechświaty - Leonardo Patrignani

By 13:56 , ,

Tytuł: Wszechświaty
Autor: Leonardo Patrignani
Seria: Wszechświaty #1
Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 25.08.2013
Stron: 272


Niezbadane są zagadki wszechświata; mnóstwo niewiadomych, spekulacji i hipotez, których rozwiązanie wydaje się niemożliwe. Jedną z takich tajemnic są wszechświaty równoległe. Temat dość lubiany i popularny, czy to w literaturze czy filmie, jednak nie łatwy. Inne wymiary i podróżowanie między nimi to zagadnienia które skuszą niejednego fana fantastyki, a propozycja Leonarda Patragnani, która stricte odnosi się do nich powinna w pełni zadowolić nastoletnie gusta czytelnicze.  
 
Wszechświaty to pierwszy tom trylogii pod tym samym tytułem włoskiego pisarza Leonardo Patragnani. Warto dodać, że autor zanim zasłynął jako pisarz był wokalistą i autorem piosenek heavymetalowego zespołu Beholder. Wykazał się również w świecie gier, gdzie użyczał głosu w takich produkcjach jak Assassin's Creed 2 czy Call of Duty. Od 2009 roku jest także komentatorem rozgrywek FIFA w EA Sports offline. 

Główni bohaterowie serii to Alex i Jenny - para nastolatków, którzy mogliby uchodzi za całkiem zwykłych, gdyby nie fakt, że od kilku lat kontaktują się ze sobą telepatycznie. Nie mają pewności czy ta druga osoba istnieje na prawdę, a może to tylko wytwór ich wyobraźni, lub - co gorsze - choroby psychicznej. Gdy podczas jednej z takich rozmów Alexowi udaje się poznać miejsce zamieszkania dziewczyny, nie tracąc czasu wyrusza w podróż na drugi koniec świata, aby się z nią spotkać i mieć pewność, że nie traci rozumu. Spotkanie jednak nie przebiega tak, jak tego oczekiwali. Sytuacji, która zaistniała nie potrafią racjonalnie wyjaśnić. Czy uda im się odnaleźć i w końcu spotkać? 

Sama koncepcja światów równoległych i innych wymiarów nie jest nowością, mimo to autor trafił idealnie w lukę na rynku wydawniczym. Literatura młodzieżowa z zakresu fantastyki to obecnie dystopie bądź historie pokroju paranormal romance, gdzie wiodą prym przeróżne nadnaturalne istoty. Wszechświaty to coś innego, co tylko jeszcze bardziej wzbudza naszą ciekawość. Akcja już od pierwszych stron nabiera dobrego tempa. Początkowy, dość jasny cel spotkania się naszej pary szybko się komplikuje. W grę zaczynają wchodzić paranormalne motywy, których nikt do końca nie rozumie. Mimo że wątek miłosny jest niejako głównym czynnikiem, który stymuluje rozwój fabuły to nie jest tutaj dominujący. Zdecydowanie kluczowe wydarzenia to te dotyczące rozwoju akcji, a nie miłosnych problemów. Autor świetnie poradził sobie z obraną przez siebie wizją. Tak jak wspominałam wcześniej nie jest to prosty temat, a nawet można rzec, że dość trudny. Bardzo łatwo tutaj zagubić się w logice i sensowności, jednak Patrignaniemu udało się przekazać wszystko w zrozumiały i spójny sposób. Aczkolwiek podczas lektury trzeba uważać i być skupionym, inaczej bardzo szybko można stracić orientację w tym co, i gdzie się dzieje. 

L.Patrignani
Choć lektura nie jest obszerna i może nasuwać pewne obawy co do tego, jak autorowi uda się rozwinąć fabułę i wykreować wyraziste postacie w dość niewielkiej liczbie stron, to trzeba powiedzieć jasno, że jemu się udało. Alex i Jenny, chociaż mają dopiero po szesnaście lat, są rozsądni i trzeźwo myślący. Wraz z nimi podróżujemy i przemierzamy inne rzeczywistości w poszukiwaniu prawdy. Niezwykle przyjemnie było odkrywać kolejne elementy układanki, a także poznawać historię i przeszłości bohaterów, nie płacząc przy tym nad ich głupotą. Patrignani pokazał, że da się stworzyć sensownych, nastoletnich bohaterów, którzy co chwilę nie będą użalać się nad swoim losem. Są po prostu zwykłymi ludźmi bez jakiegokolwiek idealizowania. 

Książka skierowana jest w szczególności do nastoletnich czytelników, i takim też językiem posługuje się pisarz. Jego pióro jest lekkie i proste. Dużo dialogów i konkretnej akcji. Opisów nie za wiele i nie za obszerne. Czyli wygląda to tak, jak powinno w przypadku tego typu powieści. Mimo że Wszechświaty są debiutem włoskiego autora, to jego warsztatowi nie można wiele zarzucić. Sam pomysł zasługuje na duże uznanie, a do wykonania też nie można się za wiele przyczepić. Patrignani cechuje się ogromną kreatywnością i daje możliwość poczuć to już od pierwszych stron. Wielokrotnie zaskakuje, trzyma w napięciu i sprawia, że jak najszybciej chcemy poznać sekrety wszechświatów. To na pewno lektura nietuzinkowa, której zakończenia można domyśleć się po kilku rozdziałach.     

Wszechświaty to bardzo udany debiut, który ukazał jak duże są możliwości twórcze włoskiego autora. Wizja wymiarów równoległych wykreowana przez niego potrafi zachwycić i jednocześnie zaintrygować na wiele godzin. Wraz z Alexem i Jenny odbywamy podróż poprzez wszechświaty  która uzmysławia nam jak pojedyncze - czasami mogłoby się wydawać całkowicie nieważne wydarzenia - mogą zmienić całe nasze życie. Pisarz buduje wiele zagadek i tajemnic; na część poznajmy odpowiedź, na inne przyjdzie nam poczekać. Zakończenie mocno zachęca po sięgnięcie po kolejny tom, co na pewno zrobię w niedalekiej przyszłości. Wszystkim fanom fantastyki, nie tylko tym młodszym, jak najbardziej polecam tę powieść. Warto się w nią zagłębić i przeżyć tę wędrówkę przez wszechświaty. Trylogia wszechświatów:

1. >Wszechświaty<
2. Wszechświaty. Pamięć
3. Wszechświaty. Utopia

Wyzwania: +Czytam fantastykę +Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+3cm)

18 komentarze

 1. Od początku,gdy ujrzałam opis tej książki miałam dobre przeczucie . Postanowiłam ,że znajdzie się w mojej biblioteczce , ale jak się okazało dostanę ją pod choinkę (chociaż może uda mi się ją wybłagać parę dni wcześniej ). Już się nie mogę doczekać lektury ,tylko zaostrzyłaś mój apetyt ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Autora miałam okazję poznać na Targach Książki w Krakowie. Naprawdę przemiły człowiek i na pierwszy rzut oka było widać, że potrafi nawiązać kontakt z młodzieżą. Myślę, że we "Wszechświatach" będzie mi to dane zauważyć. Już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po tę serię!

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o książce i chętnie sięgnęłabym.
  Karlina W. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również mam w planach drugi tom. Jestem bardzo ciekawa, co się wydarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach tę serię, interesuje mnie bardzo, ponieważ niezwykle intrygują mnie równoległe światy. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już o tej książce i faktycznie mnie zainteresowała. Może kiedyś wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie do końca moje klimaty, więc tym razem spasuję ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam za sobą 2 tomy i czekam na trzeci :) Bardzo mi się podoba ta seria :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem dlaczego ale nigdy mnie nie ciągnęło do tej książki i chyba nie zamierzam jej czytać :< Ale może kiedyś mi się odmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak najbardziej mam te książkę w planach, tylko czasu brakuje xD Czekam też na jakąś ekstra promocje na ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tę książkę i nawet się do niej przymierzałam, ale po przeczytaniu parunastu stron odłożyłam ją na lepszy moment. Może wtedy nie bardzo mnie do niej ciągnęło, ale na pewno dam jej jeszcze jedną szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zamówiłam serię do szkolnej biblioteki, mam nadzieję że uczniowie będą zachwyceni :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niedawno przeczytałam tą książkę i jestem pod wrażeniem tego jak autor potrafił to wszystko sobie wyobrazić i na dodatek przedstawić to w rozumny sposób. Teraz tylko czekam na okazję do przeczytania kolejnego tomu :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam powieści o światach równoległych, ale ta również mnie intryguje, bo prawdą jest, że w literaturze PR nie trafiają się za często tego typu opowieści. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam trylogię w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Strasznie mnie zainteresowała ta seria, ciekawa fabuła :)

  OdpowiedzUsuń