Ostatnie posty

Richelle Mead - Akademia wampirów

By 14:30 , , , ,

Autor : Richelle Mead
Tytut : Akademia wampirów
Seria : Akademia wampirów Tom 1
Wydawnictwo : Nasza ksiegarnia
Stron : 336

Akademia św. Władymira to nie zwykła szkoła, to ukryte miejsce, gdzie wampiry są kształcone w sztukach magicznych, a pół-ludzie pół-wampiry przechodzą szkolenie, aby ich ochraniać. Rose Hathaway jest Dhampirem, strażnikiem swojej najlepszej przyjaciółki Lissy. Jednak, życie w szkole nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać, a szkole mury kryją mroczne tajemnice..


Akademia.. akademia, kto o nie nie słyszał? cieszy się bardzo dobrymi opiniami a seria zdobyła rzeszę fanów na całym świecie. Planowałam ją przeczytać od dawna i w końcu przyszedł na to czas. Jestem bardzo zadowolona, że rozpoczęłam tą serię, bo jeśli kolejne część są tak dobre jak pierwsza, a nie wierzę, że tak nie jest, to będzie to czas bardzo mile spędzony. 


W ostatnich latach wampiry przeszły duża transformację pozyskując wielu zwolenników lub przeciwników. Powstało mnóstwo książek i serii na ich temat,a tylko niewielką część z nich można wpisać na listę tych na prawdę udanych. I uważam, że dziełu pani Mead jak najbardziej miejsce na tej liście się należy.  

Główna bohaterka Rose bardzo przypadła mi do gustu, to taka dziewczyna z charakterem. Ma cięty język, temperament, nie zawsze udaje się jej zapanować nad emocjami. Jej głównym zadanie jest ochrona Lissy i zrobi wszystko, aby temu sprostać. Podoba mi ich przyjaźń, dziewczyny wspierają się wzajemnie jak tylko potrafią. 
Świat stworzony przez autorkę potrafi zachwycić, od pierwszych stron zostałam "wciągnięta" do niego i nie chciałam go opuszczać. Szkoła i całe społeczeństwo rządzi się własnymi zasadami i prawami. Postacie są bardzo dobrze wykreowane, autorka nie skupią się tylko na głównych bohaterkach, każdy zajmuje określoną w hierarchii pozycje, które są tutaj bardzo wyraźnie pokazane i wpływają na całe życie. Relacje między postaciami są umiejętnie prowadzone, podobało mi się napięcie między Rose a Dymitrem, przyjaźnie i całe szkolne życie w akademii. 

Język jest bardzo dobry i nie można mu nić zarzucić, książkę czyta się bardzo szybko. Nie mamy tutaj zbędnych opisów, akcja cały czas toczy się w równym tempie, nie ma przestojów i zdarzeń nie dodających nic do historii. 
Dobrze się bawiłam próbując rozwiązać zagadki i niewiadome pojawiające się w czasie czytania lektury. Książką wywołała u mnie dużą chęć sięgnięcia po następną część, więc mam nadzieję, że szybko uda mi się ukończyć całą serię. Ocena : 9/10


       

                                               

 Seria akademia wampirów :

1. >Akademia wampirów<
4. Przysięga krwi
5. W mocy ducha
6. Ostatnie poświęcenie

W lutym 2014 ma odbyć się premiera filmu na podstawie książki, i po zobaczeniu trailera .. ręce mi opadły. Biedny Dymitr.. 

             

6 komentarze

 1. Jest na mojej liście książek, które muszę przeczytać już od dłuższego czasu! twoja recenzja jeszcze bardziej podsyciła moją ciekawość co do tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna chcę przeczytać, ale zawsze jest coś "ważniejszego" ;/ Szkoda tylko, że polskie wydanie nie ma oryginalnej okładki :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma? Zawsze wydawało mi się, że są takie same..hmm.

   Usuń
 3. Już od jakiegoś czasu mam ochotę sięgnąć po tę serię, a po przeczytaniu Twojej recenzji jeszcze bardziej. Kolejna pozycja, która ląduje w kolejce "na już" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie, kto nie słyszał o "Akademii" :P Książka bardzo mi się podobała, mam za sobą wszystkie książki z cyklu i mam zamiar wziąć się za "Kroniki krwi", ale naczytałam się trochę niezbyt przychylnych opinii i jakoś to zabieranie się opornie mi idzie o.O

  OdpowiedzUsuń
 5. A na tą serię mam wielką ochotę. Szczególnie, że dawno nie czytałem nic o wampirach:)

  OdpowiedzUsuń