Ostatnie posty

Okrutny książę - Holly Black

By 13:00 , , ,


Okrutny książę ♥ Holly Black ♥ Tł: Stanisław Kroszczyński ♥ Seria Okrutny książę #1 ♥ Wydawnictwo Jaguar ♥  
Data premiery: 19.09.2018 ♥ Stron: 424
 
Holly Black to znana i ceniona autorka powieści fantastycznych dla młodzieży, dlatego nie ma się co dziwić, że premierze jej nowej serii towarzyszył niemały rozgłos. Miałam okazję poznać ją już w cyklu Magisterium wspólnie tworzonym z Cassandrą Clare (liczę, że doczekam wydania w Polsce kolejnych tomów), który całkiem miło wspominam. Okrutny książę cieszy się bardzo różnymi, niemal skrajnymi opiniami, jednak nie zważając na to dałam mu szansę, z czego jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam dokładnie to, czego oczekuję od tego typu literatury: mnóstwa magii, tajemnic, intryg oraz szczypty romansu. 

"Elfowie są piękni, ale to piękno jest jak ścierwo złotego jelenia; pod skórą roją się zżerające padlinę robaki, gotowe w każdej chwili wypełznąć na powierzchnię."

Okrutny książę zabiera nas do mrocznej krainy elfów, Elysium, która urzeka swoim pięknem, ale również przeraża bezwzględnością. To tutaj wraz z dwiema siostrami mieszka nastoletnia Jude. Jako dzieci zostały porwane z ludzkiego świata i zmuszone do życia wśród magicznych istot. Jude stara się ze wszystkich sił znaleźć swoje miejsce w Elysium, jednak nie ułatwia jej tego fakt, że jest zwykłą śmiertelniczką, oraz wyniośli elfowie, którzy potrafią dosadnie przypominać jej, gdzie jest jej miejsce. Najbardziej pogardliwy w stosunku do niej wydaje się być książę Cardan, lecz mimo jego pozycji dziewczyna nie odpuszcza. Zostaje wplątana w sieć intryg, spisków i walki o władzę. Los Królestwa jest zagrożony, a jego ocalenie wydaje się być świetną okazją do zdobycia wymarzonej pozycji. Mimo że fabuła nie jest specjalnie odkrywcza i poza małymi wyjątkami większość wydarzeń szło przewidzieć, książka ma w sobie coś takiego, że bez problemu zatraciłam się w tej niecodziennej rzeczywistości. Autorka zadbała, aby cały czas coś się działo, a wydarzenia skrupulatnie wzbudzały w czytelniku chęć na więcej. Fabuła w głównej mierze opiera się na dworskich intrygach, szpiegowaniu i próbie odkrycia przez główną bohaterkę podstępu oraz osoby, która zagraża tronowi. Nie wiadomo do samego końca, komu można zaufać a kto jest zdrajcą. Dodatkową wątek romantyczny bardzo przyjemnie komponuje się z całą historią nie wysuwając się w najmniejszym stopniu na pierwszy plan. Holly Black świetnie gra na uczuciach czytelnika oferując mu postacie nieoczywiste, realne, których czyny nie zawsze zasługują na naszą aprobatę, przez co potrafią wzbudzić wiele wszelakich emocji. Jude nie jest bohaterką, którą darzy się sympatią od pierwszej strony. Jest uparta i waleczna. Nie odpuszcza nawet w beznadziejnej sytuacji i przychodzi jej nieraz ponieść tego bolesne konsekwencje. Ale im dalej, tym większe moje uznanie uzyskiwała swoim oddaniem i dążeniem do wyznaczonego celu. Natomiast tytułowy okrutny książkę, Cardan, jest dość tajemniczą postacią. Dumny, nieczuły i zarozumiały elf wydaje się lubić tylko zabawę i picie. Jednakże autorka nie daje nam możliwości głębszego spojrzenia w jego wnętrze i odkrycia przyczyny takiego postępowania. Mam nadzieję, że kontynuacja odkryje rąbka tajemnicy w tej kwestii. 


Urzekający i bajkowy świat Okrutnego księcia pochłonął mnie całkowicie, sprawiając, że niezwłocznie chciałabym sięgnąć po kontynuację. Holly Black stworzyła świetne rozpoczęcie serii, które porwało mnie od pierwszej strony i zauroczyło wyrazistymi charakterami. Książki takie jak ta przypominają mi, dlaczego tak bardzo lubię fantastykę młodzieżową, która potrafi zabrać czytelnika do czarującej krainy, gdzie bohaterom przychodzi zawalczyć o własne marzenia i rozwiązać dręczące nas tajemnice. Okrutny książę oczywiście nie wyzbył się kilku typowych dla tego gatunku schematów, ale nie przeszkodziło mi to w żadnym stopniu, aby pokochać tę książkę. Na pewno nie odpuszczę sobie kontynuacji. 

    W serii Okrutny książę:
Okrutny książę / Zły król / The Queen of Nothing

0 komentarze