Ostatnie posty

Niewyjaśnione tajemnice - Joel Levy

By 17:53 , ,

 Niewyjaśnione tajemnice ♥ Joel Levy ♥ Tł: Jerzy Malinowski ♥ Wydawnictwo Alma - Press ♥  
Data premiery: 22.01.2019 ♥ Stron: 224
  
Nie czytam literatury popularnonaukowej. Bez jakiegoś konkretnego powodu. Nie i już. Jednak gdy pojawiła się okazja zapoznania z Niewyjaśnionymi tajemnicami, pod wpływem impulsu, zgodziłam się. I nie żałuję, bo całkiem dobrze się przy nich bawiłam. 

Jak już sam tytuł wskazuje książka Joela Levy'ego dotyczy największych zagadek świata, które na przestrzeni lat czy nawet wieków pozostawały nierozwiązane. Wydana w formie pięknego albumu, z mnóstwem fotografii i rysunków, pozycja podzielona jest na cztery główne kategorie: Tajemnicze miejsca, tajemnicze zdarzenia, dziwne doniesienia oraz zagadkowe artefakty. W tych rozdziałach autor porusza wiele bardzo popularnych tematów, o których słyszał pewnie niemal każdy, jak Atlantyda, Stonehenge, Trójkąt Bermudzki, potwór z Loch Ness czy całun Turyński, ale także kilka mniej znanych - zaginiona armia Kambyzesa, historia D.B. Coopera, odciski stóp diabła czy dysk z Fajstos. Pisarz w każdym rozdziale przybliża nam dany temat, jego historię i towarzyszące jej spekulacje i teorie. Potrafi zaciekawić, nie przynudza i nie przygniata nadmiarem informacji. Jest to idealna pozycja dla osób, które "nie siedzą w temacie", przedstawione tajemnice są dla nich czymś nowym, dzięki czemu mają okazje zdobyć podstawową wiedzę w tym zakresie. Dodatkowo na końcu każdej z 39-ciu zagadek, Levy umieścił Odlotowe teorie, czyli najbardziej wyszukane, dziwne i nieprawdopodobne próby wytłumaczenia danej niewiadomej. Nierzadko obwiniało się o wszystko po prostu kosmitów. 


Książka ma jednak jedną sporą wadę, która jeszcze bardziej kuje w oczy, gdy zestawimy ją z formą jaką jest album. Jest to pobieżna korekta oraz skład teksu. I nie wiem, co było gorsze. Na literówki zawsze potrafię przymknąć oko, gdy nie pojawiają się co stronę, bo mylić się rzeczą ludzką. Tutaj może tych błędów było więcej niż standardowo, ale bardziej bolał mnie wygląd stron. Raz był szeroki margines, raz nie. Brak wyjustowania. Wygląda to po prostu niechlujnie. 
Niewyjaśnione tajemnice będą świetną propozycją dla osób ciekawych świata, fanów zagadek i tajemnic, którzy z chęcią poznają kilka interesujących teorii. Mimo że tego typu literatura nie jest mi bliska to spędziłam z nią przyjemne chwile i z zaciekawieniem poznawałam kolejne tajemnice przeszłości. Warto się skusić i sprawdzić, co mimo XXI wieku pozostaje dalej dla ludzkości niewytłumaczalne.   

 

0 komentarze