Ostatnie posty

Zagrożeni - C.J. Daugherty

By 13:25 , ,

Tytuł: Zagrożeni
Autor: C.J. Daugherty
Seria: Nocna Szkoła #3
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 05.02.2014
Stron: 384Szkoła już od dawna stała się jednym z ulubionych miejsce dla rozwoju fabuły powieści młodzieżowych. W większości przypadkach mamy do czynienia z niezwykłymi akademiami, w których uczniami są paranormalne istoty takie jak wampiry czy czarodzieje. Inaczej sytuacja przedstawia się w serii autorstwa C.J. Daugherty. Nadprzyrodzonych stworzeń tutaj nie uraczymy, co jednak nie przeszkadza, aby cykl był na swój sposób magiczny.
   
Zagrożeni to już trzecia część bestsellerowej serii Nocna Szkoła, brytyjskiej pisarki C.J. Daugherty. O ile pierwsze dwa tomy utrzymywały poziom, dzięki czemu cykl bardzo polubiłam, to z każdą kolejną częścią istnieje coraz większa obawa, że seria obniży swoje loty. I chociaż trzecia część nie zachwyca w takim stopniu jak swoje poprzedniczki, to w dalszym ciągu jest godną uwagi kontynuacją. 

Wstępując do Akademii Cimmeria, Allie nie przypuszczała, że jej życie się tak odmieni. Szkoła stała się dla niej domem, w którym poznała prawdziwych przyjaciół a także poczuła smak miłości. Jednak w akademii nie jest już bezpiecznie. Po poznaniu tajemnic Nocnej Szkoły, dziewczyna wie, że grozi im realne niebezpieczeństwo. Szpieg Nathaniela jest dalej nieuchwytny. Nie wiadomo komu można zaufać. Poszukiwanie zdrajcy prowadzi do coraz to większego chaosu, który tylko zwiększa panikę przed atakiem mężczyzny. Jak odkryć prawdę w miejscu pełnym kłamstw? Czy akademii uda się przetrwać?

Saga Daugherty zapoczątkowana przez Wybranych reprezentuje dość mało popularny gatunek jakim jest thriller młodzieżowy. W kolejnej już odsłonie Nocnej Szkoły autorka kontynuuje wątki rozpoczęte w częściach poprzednich. Poszukiwania szpiega nieustannie trwają, co tylko podsyca naszą ciekawość kto jest tą osobą. Jednak autorka nie ułatwia nam tego. Tajemnice i niewiadome się piętrzą, a informacje, które dostarcza nam pisarka nie zaspokajają naszej ciekawości w dużym stopniu. Widać, że cała historia jest sprawnie przemyślana; wątki się ze sobą idealnie łączą, nie doszukamy się braków w fabule czy nieścisłości. I nawet, gdy mamy wrażenie, że zapanował chaos a my nie potrafimy przewidzieć kolejnych ruchów wroga, to jest to chaos nad którym autorka ma kontrolę. Akcja już od pierwszych stron przybiera dobre i płynne tempo. I chociaż wiele się dzieje to Zagrożeni są odrobinę słabsi od swoich poprzedników pod względem fabularnym. Niektórych czytelników może męczyć długość serii; nie wiem czy nie lepszą opcją byłoby stworzenie trylogii, w której wątki nie byłyby tak przeciągane. Przez tę mnogość części Zagrożeni są niejako takim tomem przejściowym, przez który trzeba przebrnąć, aby - może w następnej części - dostać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jednak, mimo wszystko serii nie można zarzucić braku magicznego klimatu, pełnego tajemniczości i zagadek, co tylko potęguje w nas chęć dotarcia do końca i odkrycia wszystkich sekretów akademii. 

Ważnym elementem serii jest również wątek miłosny. Mamy tutaj do czynienia z trójkątem romantycznym, który jednak w tym tomie zeszedł trochę na drugi plan. Jest to zdecydowanie plus, gdyż, dzięki temu autorka skupia się bardziej na rozwoju fabuły, a nie dylematach Allie, którego chłopaka powinna wybrać. Oczywiście nie oznacza to, że fragmentów dotyczących tego wątku zabraknie. Główna bohaterka w dalszym ciągu będzie miała trudności z jednoznacznym określeniem swoich uczuć i jasnym stwierdzeniem kogo na prawdę kocha. Mimo to widać zmianę jaka zachodzi w Allie. Dziewczyna dorasta i zaczyna podejmować bardziej racjonalne decyzje. Nie skupia się tylko na sobie, a przede wszystkim na bliskim jej osobach. Autorka daje nam szansę również poznać innych bohaterów i zżyć się z nimi. Postacie poznane w poprzednich tomach nie straciły na swojej wyrazistości, są dalej ciekawe i barwne. Jednak, trzeba pamiętać, że są to w dalszym ciągu nastolatkowie i ich czyny są adekwatne do ich wieku.

Zagrożeni to już trzeci spotkanie w Akademii Cimmeria wypadające niestety odrobinę słabiej od swoich poprzedników. Jednak, jest to w dalszym ciągu bardzo dobra seria po którą warto sięgnąć. Pióro autorki bez zmiennie jest lekkie i proste, dzięki czemu lekturę pochłania się bardzo szybko. Sam pomysł zasługuje na uznanie, gdyż jest to na pewno duży powiew świeżości w dobie istot paranormalnych królujących w seriach młodzieżowych. Nocna Szkoła posiada wszystko czego potrzebuje powieść młodzieżowa; nie zabraknie wartkiej akcji, intrygujących bohaterów czy nurtujących tajemnic. Do tego serii nie można zarzucić przewidywalności na którą choruje wiele książek. Więc, jeśli komuś znudziły się już nadprzyrodzone problemy i chce się zmierzyć z realnymi kłopotami, to saga C.J. Daugherty może być dla niego. 

          


Nocna Szkoła:

1. Wybrani
2. Dziedzictwo
3. >Zagrożeni<
4. Zbuntowani
5. Endgame (UK 06.2015)

Wyzwania: +Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+2,5cm)

16 komentarze

 1. A ja cały czas mam przed sobą Dziedzictwo...
  Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm.. Słyszało się o tej serii. Na razie spasuję. Może kiedyś przeczytam, ale na pewno nie teraz. ;) [ Szpet Myśli ]

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś przyjdzie i czas na tą serię, ale jeszcze nie teraz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria czeka na mnie bardzo cierpliwie... ale już coraz bardziej mnie do niej ciągnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja w połowie drugiego tomu odpuściłam, bo niezbyt spodobał mi się styl autorki jak i tajemnice w nich zawarte. Ale każdy ma inny gust:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pierwszą część na półce, ale na razie się tylko kurzy. Muszę w końcu po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jeszcze nie czytałam, ale niedługo planuję do niej zerknąć :)
  serdecznie pozdrawiam, zwariowana książkoholiczka

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja nadal nie jestem przekonana co do serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam 4 części serii Zagrożeni, całkiem miła, ale niezbyt ambitna :)
  Czy mogę Cię zaprosić na wymiankę świąteczną? Super, jeśli dołączysz do zabawy :)

  http://krolowamoli.blogspot.com/2014/11/wymianka-swiateczna.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie również wypadła słabiej niż 1 i 2. Brakowało mi tego klimatu Cimmerii, aczkolwiek wiadomo, że sięgnę po 4 tom:) Mam nadzieję, że Mikołaj mnie nie zawiedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może kiedyś wreszcie uda mi się zapoznać z pierwszą częścią :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też uważam, że trzecia część wypada dużo słabiej od swoich poprzedniczek. W zasadzie seria zaczęła mnie już nużyć... ale zobaczymy. Jak kolejna część będzie równie słaba to chyba sobie już odpuszczę serię...

  OdpowiedzUsuń
 13. Przeczytałam a jakże! Teraz czekam na 4 część by moc ją mieć u siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Już drugi raz dzisiaj zostałam przekonana do serii, której nie chciałam nawet tknąć palcem. Co się dzieje? :D
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię tę serię. Niedawno też zrecenzowałam tę książkę, zapraszam do mnie :)

  Pozdrawiam,
  Alpaka

  OdpowiedzUsuń