Ostatnie posty

Imperium burz - Sarah J. Maas

By 13:00 , , ,

Imperium burz ♥ Sarah J. Maas ♥ Tł: Marcin Mortka ♥ Seria Szklany tron #5 ♥ Wydawnictwo Uroboros ♥  
Data premiery: 26.04.2017 ♥ Stron: 864

W tym tkwi potęga serii, że z każdym kolejnym tomem chce się więcej, i więcej. Sarah J. Maas pokazała już czytelnikom, że cykl Szklany tron skrywa w sobie znacznie więcej, niż można by przypuszczać po pierwszej części, a każdy kolejny tom odkrywał nowym kawałek niesamowitej historii i głęboko skrywane tajemnice świata. Po spektakularnym zakończeniu Królowej cieni nie sądziłam, że autorce uda się jeszcze raz zabłysnąć. A jednak tego dokonała. 

"Lęk przed utratą może się zniszczyć równie skutecznie jak sama utrata."

Imperium burz jest to już piąty tom przygód zabójczyni z Adarlanu, której przyszło zmierzyć się z mrocznymi siłami. Zakończenie poprzedniej części domknęło kilka wątków, ale również zostawiło z zapowiedzią tej najważniejszej, najtrudniejszej bitwy. Pisarka nie spuszcza z tonu i na ponad ośmiuset stronach przedstawia szalenie ciekawą i wciągającą historię, obfitującą w emocjonujące walki, spiski oraz zaskakujące zwroty wydarzeń. Wielowątkowość powieści i szczegółowa kreacja świata sprawiają, że nie jest to prosta i lekka opowiastka, a wielowymiarowe uniwersum, które zachwyca dbałością o detale i złożonością fabuły. Autorka z lekkością lawiruje między poszczególnymi wątkami, które z czasem oczywiście zaczynają się łączyć tworząc kompletną i przemyślaną pod każdym względem historię. 

Spośród wszystkich dotychczasowych części, to w Imperium burz zdecydowanie najbardziej widoczne jest upodobanie Maas do parowania swoich bohaterów. Czytelnicy będą mieć okazję zaobserwować kwitnące uczucie Aelin i Rowana, ale także bohaterów drugoplanowych. Śmiem twierdzić, że to właśnie postacie poboczne są silną tej historii. Nie ma sztywnego podziały 'dobry-zły', a ich kreacje są wyraziste i wiarygodne. Za każdym bohaterem ciągnie się jego własna historia, przekonania, wartości i cele. Rzeczywistość w której przyszło im żyć jest niezwykle surowa i brutalna, ale przy tym nasycona nieokrzesaną magią i bogatą historią krainy. Konieczna jest tutaj dobra znajomość poprzednich tomów, gdyż mnogość postaci i ich powiązań potrafi nieraz zawrócić w głowie.

Królowa cieni była dopiero jedną z bitew. Teraz przed Aelin i jej dworem najtrudniejsze starcie, ze śmiercionośnymi Valgami. Pisarka kolejnym genialnym zakończeniem stworzyła solidne fundamenty pod kolejny tom, którego nie sposób sobie odpuścić. Imperium burz nie trzeba zachwalać żadnemu fanowi poprzednich części, bo nie wyobrażam sobie, żeby poznając tę historię, nie pragnąć odkryć jej finału. Maas ponownie zabiera czytelnika do niesamowitego świata odważnych ludzi, walecznych wiedźm i pięknych wojowników fae, gdzie efektowne sceny walki i pokazy mocy zadowolą każdego czytelnika spragnionego dużej dawki akcji. Serii od dawna należy do moich ulubionych, więc polecam ją całym sercem. 


W serii Szklany tron:
Imperium burz / Wieża świtu / Kingdom of Ash   

0 komentarze