Ostatnie posty

Zdradzieckie serce - Mary E. Pearson

By 16:06 , , ,Zdradzieckie serce ♥ Mary E. Pearson ♥ Tł: Emilia Skowrońska ♥ Kroniki ocalonych #2 ♥ Wydawnictwo: Initium ♥ Data premiery: 05.11.2018 ♥ Stron:527

Waleczna księżniczka, odważny książę oraz Zabójca, którego serce zmiękło. Ponownie wracamy do świata wykreowanego przez Mary E. Pearson, aby poznać dalsze losy tej osobliwej trójki. Księżniczka Lia, która pragnęła zwykłego, prostego życia znalazła się w nieciekawym położeniu. Jako jeniec barbarzyńskiego królestwa Vendy ma bardzo małe szanse ujrzeć jeszcze kiedykolwiek swój dom. Ale gdy do akcji wkraczają uczucia i zdradzieckie serce wszystko może się wydarzyć. 


"Gdy chodzi o przetrwanie, nie obowiązują żadne zasady."

W bezpośredniej kontynuacji Fałszywego pocałunku autorka zabiera nas do królestwa Vendy, w którym będzie miała miejsce zdecydowana większość akcji. Znaczna część fabuły poświęcona jest poznawaniu tej potwornej krainy, o której krążą najgorsze plotki. Lia będzie musiała odnaleźć się w całkiem nowym położeniu, a stopniowo poznając mieszkańców miasta odkryje, że nie każdy jest barbarzyńcą za jakich się ich uważa. Mocne skupienie się na tworzonej rzeczywistości, intrygach, manipulacjach i sekretach nie dodaje Zdradzieckiemu sercu dynamiki. Historia toczy się bardzo spokojnym rytmem, bez szalonego tempa czy mocnych zwrotów wydarzeń. Można by sądzić, że w takim przypadku będzie nudna, lecz wielowątkowość i skrupulatność z jaką pisarka tworzy swoją wizję nie pozwoliła mi się nudzić ani przez chwilę.

Wiele perspektyw i wiele punktów widzenia pozwala nam zagłębić się w powieść jeszcze mocniej. To Lia w dalszym ciągu wiedzie prym, ale nie zabrakło rozdziałów widzianych oczami Rafea, Pauline oraz Kadena. Bohaterowie nie stoją w miejscu i wraz z biegiem wydarzeń ich portrety stają się coraz to bogatsze. Autorka stopniowo uwalnia sekrety przeszłości Zabójcy, pozwalając czytelnikowi zrozumieć jego postawę. Mężczyzna znajduje się nieciekawym położeniu - Z jednej strony szali znajduje się oddanie królestwu, z drugiej uczucie, którym darzy księżniczkę. Lia to bohaterka, której z przyjemnością towarzyszy się podczas tej niełatwej przygody. I chociaż nie zawsze postępuje tak jakbyśmy chcieli, to jest świetną manipulantką i kombinatorem. Również postacie drugoplanowe zostały przez Mary E. Pearson pociągnięte grubą i wyraźną kreską. Nie stanowią tylko mdłego tła, a mają swój ważny udział w całej historii. Szczególnie postać Komizara - przywódcy Vendy, zasługuje na uznanie. To mężczyzna po którym nigdy nie wiemy czego się spodziewać. Z jednej strony bezlitosny zabójca, z drugiej troskliwy opiekun narodu. Autorce świetnie udało się namieszać czytelnikom w głowach; nic co wcześniej zakładaliśmy nie jest już takie oczywiste.

Finał, jak to miało miejsce również w pierwszym tomie, zostawia nas w ogromnym napięciu i podekscytowaniu. Ciężko będzie doczekać się kontynuacji. Niemniej Zdradzieckie serce to kawał świetnej lektury, którą pochłania się niezwykle płynnie i łatwo. Nie odczułam spadku formy pisarki i dla mnie drugi tom jest równie znakomity jak Fałszywy pocałunek. Mary E. Pearson świetnie wykreował świat w średniowiecznych realiach pełen spisków, konfliktów, zatargów i niepewności o własny los. Nie znajdziemy tutaj długich i nudnych opisów, ani sztucznych dialogów, a prawdziwą i kompletną historię, która nas zaczaruje. Bardzo polecam.   


Wcześniejszy tom: 

0 komentarze