Ostatnie posty

Waleczna czarownica - Danielle L. Jensen

By 18:00 , , , , ,


Waleczna czarownica

Danielle L. Jensen
Tł: Anna Studniarek - Więch
Trylogia klątwy #3
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data premiery: 11.01.2017r.
Stron: 400


Ukryta łowczyni pozostawiła czytelnika w sporej niepewności i zapowiedzi wielkiej bitwy. W Walecznej czarownicy wszystkie karty zostają odkryte, a wojna staje się rzeczywistością. Autorka zabiera czytelnika na ostatnie spotkanie z trollami, które może zostać przypłacone zarwaną nocą. 

Cecile i Tristan muszą zmierzyć się ze złem, do którego uwalniania sami doprowadzili. Szukają sposobu na ocalenie mieszkańców Wyspy oraz wyzwolenie trolli spod władzy tyrana. Sytuacji nie ułatwi fakt, że muszą rozpocząć walkę na wielu frontach nie wiedząc, kto tak na prawdę jest wrogiem, a kto sprzymierzeńcem. Jakie rozwiązanie uda im się znaleźć, aby wygrać starcie zwykłych ludzi z istotami władającymi magią?

Waleczna czarownica jest trzecim i zarazem ostatnim tomem trylogii klątwy. Zdecydowanie najbardziej mrocznym, krwistym i przepełnionym, pędzącą na złamanie karku, akcją. Wydarzenia skupione są całkowicie na toczącej się wojnie, która będzie niosła za sobą nieuniknione ofiary. Autora postarała się, żeby upchnąć tutaj wszystkie swoje pomysły, bo czego tutaj nie ma! Są intrygi, spiski, magiczne pojedynki, smoki czy cudowne zaklęcia. Co krok czytelnik zostaje zaskoczony czymś nowym. Jednak w pewnym momencie nasuwa się pytanie, czy pisarka nie przesadziła z ilością efektów specjalnych? Jest tego tak wiele, że można poczuć się przytłoczonym przez ilość tych niezwykłych elementów, zdarzeń i pomysłów. Nie można jednak zarzucić Jensen, że nie potrafi przedstawić tego w ciekawy i łapiący za serce sposób. Pisarka umiejętnie buduje napięcie, dawkuje je czytelnikowi w idealnych proporcjach, sprawiając że poczucie niepewności i zagrożenia nie opuszcza do ostatnich stron. Dodatkowo finał zaskakuje swoją formą. Nie jest to coś, co większość osób oczekiwałoby po tego typu lekturze. 

Narracja jest w dalszym ciągu w takiej samej formie, w jakiej można jej uświadczyć w poprzednich tomach. Na przemiennie poznajemy wydarzenia okiem Tristana oraz Cecile. Ta dwójka ma przed sobą najcięższe zadanie, bo mimo że przeszli już tak wiele, czeka na nich znacznie więcej. Bohaterowie nie stracili nic na mojej sympatii. Pisarka wykreowała ich w taki sposób, że z łatwością się z nimi zżyć i im dopingować. Nie uświadczymy tutaj idealnych kreacji; to postacie, które mają swoje słabości, popełniają błędy, nieraz drażnią podejmowanym decyzjami, przez co czyni ich to bardziej realnymi i wiarygodnymi. Wątek romantyczny nie zatracił nic ze swojego niewymuszonego charakteru. Mimo że jest istotną częścią tej historii i stanowi jej fundament, to nie zajmuje pierwszego planu przesłaniając kluczowych wydarzeń. 

Waleczna czarownica to już ostatnie spotkanie z pięknymi trollami, gdzie rozważą się losy ich rasy. To pełne emocji i pędzącej akcji zakończenie trylogii, które zachowało wyśmienity poziom wcześniejszych części. Jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które pokochały Porwaną pieśniarkę oraz Ukrytą łowczynię. Nie zostaje mi nic innego jak polecić całą serię, która jest niesamowitą przygodą pełną magii, miłości oraz walki.


Wcześniejsze tomy:

0 komentarze