Ostatnie posty

Zbrodnia i Karaś - Aleksandra Rumin

By 13:00 , , ,

Zbrodnia i Karaś ♥ Aleksandra Rumin ♥ Wydawnictwo Initium ♥ Data premiery: 15.03.2019 ♥ Stron: 300

Kryminał przeważnie kojarzy się ze zbrodnią, śledztwem i towarzyszącym podczas lektury napięciem. Ale można go ugryźć z innej strony, na wesoło, co pokazuje nam w swojej debiutanckiej powieści Aleksandra Rumin. Przezabawna komedia w środowisku uniwersyteckim, pełna całej gromady wyrazistych bohaterów sprawia, że uśmiech nie schodzi z ust.

"Przed wejściem do budynku wydziału postawiono skromną ławeczkę, która miała upamiętnić żywot: 
- ...znakomitego pedagoga, Ernesta Karasia... - męczył się dziekan i gromił wzrokiem każdego studenta, który chociaż przez ułamek sekundy cichutko zachichotał - ...wybitnego naukowca... - tym razem to wykładowcy ledwo powstrzymywali parsknięcie - ...dobrego człowieka... - brnął dalej, chociaż i jemu samemu zrobiło się głupio, że wygaduje takie brednie."

Zbrodnia i Karaś to uczelniana satyra, w której autorka z niezwykłą lekkością ośmiesza, a przy tym trafnie nakreśla, otaczającą nasz rzeczywistość. Wszystko rozpoczyna się od morderstwa tytułowego Karasia, profesora nie cieszącego się zbyt dobrą opinią Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W tym czasie na uczelni przebywało dziesięć osób, z których każdą śmierć znienawidzonego wykładowcy ucieszyła. Czy był to nieszczęśliwy wypadek? A może wśród nich jest sprawca? Tego przyjdzie dowiedzieć się czytelnikowi na ostatnich stronach powieści, gdyż nie wydaje mi się, aby wcześniejsze odkrycie rozwiązania było możliwe. I nie chodzi tutaj o to, że pisarka stworzyła tak zawiłą i skomplikowaną zagadkę, a o fakt, że żadnego śledztwa, tropów czy poszlak tutaj po prostu nie ma. Aleksandra Rumin poszła zdecydowanie bardziej w kierunku obyczajowej strony swojego debiutu skrupulatnie ukazując życie zamieszanych w sprawę osób. A jest one, jak to w satyrze, naznaczone wieloma niebywałymi zbiegami okoliczności i komicznymi zdarzeniami. Sami bohaterowie - szalenie ciekawi. Nie są to może żadne bogate i złożone portrety, ale są wyraziści i barwni a ich historię poznaje się z przyjemnością. Dialogi bawią, a żarty sytuacyjne i cięte riposty są na stałe wpisane w charakter powieści. A to w komedii przecież najważniejsze. 


Zbrodnia i Karaś w humorystyczny sposób obnaża niedoskonałości naszej polskiej rzeczywistości. Śmieszy i intryguje od pierwszych stron. Ta osobliwa komedia z wątkiem kryminalnym w tle to idealna pozycja dla osób, które poszukują lekkiej lektury, która ich rozbawi i nie pozwoli się nudzić. Szczególna plejada bohaterów z charakterną sprzątaczką Jadwigą na czele, Pięknym Michałem - księdzem, do którego wzdychają wszystkie młode dziewczyny, Trefnym Bolkiem - żulem, który prowadzi własną kloszardzką sieć oraz leniwym kotem Stefanem, który jak przystało na uczelnianą maskotę lubi wtrącić swoje pięć groszy, skradnie serce niejednego czytelnika. Debiut Aleksandry Rumin na pewno trafi w gusta wielu osób, więc warto dać szansę tej nietypowej historii.   


0 komentarze