Ostatnie posty

Lisa McMann - Sen

By 23:08 , , ,

Autor : Lisa McMann
Tytuł : Sen 
Seria : Saga Snu Tom 1
Wydawnictwo : Amber
Stron : 173


     Siedemnastoletnia Janie widzi cudze sny. Wciągana w nie wbrew własne woli, staje się przymusowym świadkiem rozgrywających się w nich wydarzeń. Pewnego dnia do klasy przychodzi nowy chłopak... który potrafi kontrolować sny. Ale nawet on może okazać się bezradny, gdy Janie trafi w środek koszmaru. Po raz pierwszy jest kimś więcej niż obserwatorką czyichś makabrycznych fantazji. Jest ich uczestniczką.     "Sen" to 1 tom trylogii amerykańskiej pisarki Lisy McMann, która królowała w 2009 roku na liście bestsellerów w stanach, a prawa do jej wydania
kupiono w Azji i Europie. Pani McMann mieszka obecnie w Phoenix w stanie Arizonie wraz z mężem i dwójką dzieci. 


Główna bohaterka Janie posiada dar wchodzenia w cudze sny, dzieje się to za każdym razem, gdy tylko znajdzie się w pobliżu śpiącej osoby. Nie potrafi temu zapobiec przez co utrudnia jej to w znaczny sposób życie. Zwykłe czynności jak chodzenie do szkoły stają się dla niej wyzwaniem. O cudownych zdolnościach Janie nikt nie wie i nikomu nie może powiedzieć, kto by jej uwierzył? albo co gorsze zostałaby uznana za dziwadło. Dziewczyna mieszka tylko z matką alkoholiczką przez co liczyć może tylko na siebie. Po szkole pracuje w domu opieki, aby uzbierać pieniądze na wymarzone studia. Początkowo miałam obawy, że będzie to kolejna powieść o superbohaterce mającej misję ratowania świata. Na szczęście tak nie było.


     "To, co złe, nigdy samo nie mija. I to nie jest niczyja wina."

    Można powiedzieć, że Janie jest postacią całkiem dobrze przedstawioną, nie jest głupią dziewczyną ciągle narzekającą na swój ciężki los jak to często bywa. Drugą postacią na której skupia się powieść to Cabel, chłopak owiany ze wszystkich stron tajemnicami. Na początku przedstawiony w raczej niekorzystnym świetle - chodzący w starych, brudnych ubraniach ubraniach z fryzurą pozostawiającą wiele do życzenia. Po wakacjach jednak pojawia się "odmieniony", przez co przez wielu go nie rozpoznaje. Jak się nie trudno domyślić ścieżki tej dwójki się krzyżują a parka zaczyna z czasem żywić do siebie głębsze uczucia. Wiele niedomówień i sekretów sprawia, że sytuacja między nimi jest raz gorsza raz lepsza.

Pomysł na książkę uważam za bardzo ciekawy i intrygujący. Z jego realizacją poszło jednak trochę gorzej. Ciężko określić co jest głównym problemem tej historii. ".. wywołuje dreszcze grozy.." - czytamy na okładce, oj ciężko doszukać się tam jakiejkolwiek fragmentu, który wywoła strach czy choćby małe przerażenie. Chciałoby się trochę większego rozwinięcia historii, wszystko zostało przedstawiony tak minimalnie jak tylko się dało, a takie tematy jak Cabel i jego ojciec czy relacje Jane z matką aż proszą się, żeby coś więcej dodać. Książka napisana jest prostym językiem przez co czyta się ją bardzo bardzo szybko, ale to w dużym stopniu zasługa niewielkiej liczy stron. Gdy szukamy lekkiej i niewymagającej lektury ta książka idealnie się nada. Mimo, że nasuwa się co do niej określenie "płytka" to wywołała u mnie chęć sięgnięcia po kolejną część, dlatego polecam ją osobą, która preferują paranormalne klimaty. Zatem ode mnie 6 gwiazdek ;)

Ocena : 6/10

                 Saga Snu:

         1. >Sen<
         2. Mgła
         3. Koniec


3 komentarze

  1. Książka dość krótka, ale to nie znaczy, że nie może być dobra. Chętnie po nią sięgnę :) Dodaję do obserwowanych i dołączam do kręgu żebyśmy mogły się wzajemnie odwiedzać. Zachęcam do tego samego. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodam także do polecanych blogów. A co :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystkie trzy książki bardzo krótkie, ale miłe :) Podobała mi się ta trylogia :)

    OdpowiedzUsuń