Ostatnie posty

Zbrodnia po irlandzku - Aleksandra Rumin

By 10:25 , , ,

Zbrodnia po irlandzku ♥ Aleksandra Rumin ♥ Wydawnictwo Initium ♥ Data premiery: 12.08.2019 ♥ Stron: 300
 
Pierwsze spotkanie z Aleksandrą Rumin wspominam bardzo pozytywnie. Uczelniana satyra niezwykle trafnie obnażyła niedoskonałości naszej polskiej rzeczywistości sprawiając, że uśmiech nie schodził mi z twarzy. Idąc za ciosem, autorka obrała następny cel i tym razem padło na turystykę. 

Zbrodnia po irlandzku w swojej konstrukcji jest bardzo zbliżona do Zbrodni i Karasia. Aleksandra Rumin skupia się przede wszystkim na humorze, z lekkością nakreśla wizerunek polaków za granicą, bawiąc przy tym absurdalnymi sytuacjami i przerysowanymi osobowościami. Jedną z nich jest na pewno nasz główny bohater, Tomasz, któremu przypadła niechlubna rola pilotowania wycieczki objazdowej po Irlandii. Jak już sam tytuł wskazuje wakacje nie wypadną idealnie, a ich przebieg zakłóci zagadkowa zbrodnia. Poznając kolejnych uczestników Szmaragdowej przygody, czytelnik zastanawia się, który z nich może mieć krew na rękach i jakie miał motywy. Oczywiście pisarka nie daje żadnych podpowiedzi i odkrycie prawdy przed finałem wydaje się niemożliwe.


Sięgając po dzieło Aleksandry Rumin trzeba pamiętać, że to powieść 'z przymrożeniem oka'. Przede wszystkim komedia, mocna satyra na Polaków za granicą, w której pisarka wykazała się bardzo dobrą umiejętnością obserwacji, która ujawnia się poprzez szereg groteskowych perypetii zawierających wiele - aktualnych bądź nie - stereotypów. Dopiero w dalszej kolejności to kryminał. Dla też lektura ta świetnie sprawdzi się jako lekka, zabawna pozycja, która na pewno wywoła uśmiech na waszych twarzach. 

Inne powieści autorki:

     

0 komentarze