Ostatnie posty

Mroczny Duet - Victoria Schwab

By 13:00 , , ,

Mroczny Duet
Victoria Schwab
Tł: Agnieszka Brodzik
Świat Verity #2
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 20.06.2018r.
Stron: 512


Potwory z Verity powracają, aby zanurzyć w nas swoje ostre kły. Wydawnictwo, po bardzo udanej i intrygującej Okrutnej pieśni, nie kazało długo czekać czytelnikom na poznanie zakończenia mrocznej dylogii. Victoria Schwab po raz drugi a zarazem ostatni, zabierze nas w budzące lęk i przerażenie uliczki, gdzie pod osłoną nocy rodzą się potwory. 

Od wydarzeń kończących pierwszy tom minęło pół roku. Wojna między ludźmi i potworami przybiera na sile. Kate udała się do Dobrobytu, gdzie poluje na krwiożercze bestie. August natomiast przebywa w Prawdziwości, obejmując ważną funkcję w szeregach OSF. Pojawienie się nowego, tajemniczego stwora zmusza dziewczynę do powrotu. Czy uda się zwalczyć nieznane zło? Czy długoletni konflikt w końcu się zakończy?

"Zawsze zakładała, że będzie się rozkoszować wolnością, jednak okazało się inaczej- samotność traci swój urok, kiedy nie ma się wyboru."

W zakończeniu dylogii autorka pokazała, że pomysłowy i szalenie ciekawy pierwszy tom to nie przypadek i ma dobry plan na finał tej historii. Mroczny Duet okazał się lekturą równie dobrą jak jej poprzedniczka, gdzie oryginalny świat i intrygujące wydarzenia zajmą czytelnika na kilka ładnych godzin. Wbrew temu co mogłoby się wydawać po zakończeniu Okrutnej pieśni, akcja nie rusza szaleńczym tempem od pierwszych stron. Autorka dość długo przygotowuje sobie podłoże, dopieszcza wiele szczegółów, aby w końcu zaskoczyć mocnym i szokującym finałem, który rekompensuje w całości, możliwe wcześniej, chwile znużenia. Lektura nie zatraciła swojego cudownego klimatu, który jest niewątpliwe dużą zaletą powieści. Jest mrocznie i ponuro, a zapadnięcie zmroku przynosi strach i panikę. Nie zabraknie również krwawych i brutalnych scen, gdzie trup ścieli się gęsto. To nie ten typ książki, gdzie mimo wielu walk i nieciekawej sytuacji, wszyscy w ostateczności wychodzą z tego bez szwanku. 

Narracja opiera się na trzech osobach. Naprzemiennie jest to Kate, August oraz Sloan, co pozwala na poznanie historii z różnej strony. Bardzo się cieszę, że bohaterowie, których pokochałam w pierwszej części, nie zatracili swojej barwnej i pociągającej osobowości. Warto zwrócić uwagę na przemianę jaka zachodzi w głównym bohaterze. W Okrutnej pieśni poznaliśmy Augusta jako Sunaja, który chciałby być człowiekiem, nie potrafiącego pogodzić się ze swoją morderczą naturą. W Mrocznym Duecie chłopak już wie, że musi korzystać ze swoich umiejętności, bo to jedyna szansa na pokonanie przeciwnika. Wbrew temu, co szłoby przypuszczać po zapoznaniu się z opisem i na przekór wszystkim romantycznym duszom, Victoria Schwab poskąpiła wątku miłosnego. Chociaż były momenty w których aż prosiło się o coś więcej, autorka pozostała nieugięta i trzeba się pogodzić z tym, że nie chciała zrobić z tej serii love story. Może to i dobrze - kolejny punkt za wychodzenie poza schematy. 


Mroczny Duet to bardzo udane urban fantasty, które potrafi zauroczyć przerażającym klimatem, ciekawymi bohaterami i przemyślaną koncepcją świata. Autorka pokazała, że ma bogatą wyobraźnię i potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewany sposób. Finał to istna bomba, która może złamać niejedno serce. Polecam szczególnie fanom fantastycznych klimatów. Nie pozostaje mi nic, jak tylko sięgnąć po kolejne powieści spod pióra Victorii Schwab.

Poprzedni tom:
         Okrutna pieśń          

0 komentarze