Ostatnie posty

Razem będzie lepiej - Jojo Moyes

By 16:24 , , ,

Razem będzie lepiej
Jojo Moyes
Wydawnictwo: Między słowami
Data wydania: 08.04.2015
Stron: 461

Nie zawsze nasze życie układa się tak jakbyśmy tego chcieli. Niektórych los nie oszczędza i na każdym kroku mają pod górkę. Jednak są ludzie, którzy potrafią optymistycznie patrzeć na świat mimo natłoku problemów. Taką osobą jest właśnie Jess - główna bohaterka powieści Jojo Moyes. W sytuacji, gdy wydawać by się mogło, że nie może być już gorzej przekona się, że jednak jest to możliwe.

Główną bohaterką powieści Razem będzie lepiej autorstwa Jojo Moyes jest Jessica. Kobieta nie ma lekkiego życia; wychowuje sama swoją córkę i nastoletniego syna byłego męża. Bardzo dużo pracuje, jednak ledwo wiąże koniec z końcem. Okazuje się, że córka Jess ma szansę dostać się do prestiżowej szkoły, niestety kobiety nie stać na opłacenie czesnego. Szansą okazuje się olimpiada matematyczna, której wygranie rozwiąże problem finansowy. Jess stawia wszystko na jedną kartę. Pakuje rodzinę i psa do starego samochodu i wyrusza na drugi koniec kraju. Na ich drodze pojawi się wiele przeciwności, a przypadkowe spotkanie mężczyzny chcącego im pomoc odmieni całkowicie bieg tej podróży. 

Razem będzie lepiej to wielobarwna powieść obyczajowa z dodatkiem szczypty romansu. Pisarka potrafi wywołać w czytelniku wiele emocji począwszy od rozbawienia a kończąc na smutku. Słodko - gorzki charakter dzieła Moyes sprawia, że historia nie jest lekką, banalną opowiastką. Jej realność chwyta mocno za serce. Jest to niewątpliwie książka o walce, jaką każdy musi stoczyć z przeciwnościami losu, o determinacji i różnych odcieniach miłości - rodzicielskiej czy do ukochanego zwierzaka. Mogłoby się wydawać, że 'zamknięcie akcji w samochodzie' sprawi, że historia będzie po prostu nudna i nieciekawa, jednak nic takiego nie ma tutaj miejsca. Pisarka potrafi zaskoczyć, wzruszyć i zaciekawić swoją powieścią od pierwszych kart. Jak na dobrą obyczajówkę przystało poruszane są znaczące, życiowe kwestie. Moyes uświadamia nam jak ważne jest, aby nigdy się nie poddawać i starać się wykorzystać każdą szansę jaką daje nam los. Jess jest uosobieniem optymizmu i taka też jest cała książka - pełna wiary i nadziei. Autorka pokazuje, że niezależnie od statusu materialnego czy wieku, każdy zmaga się z problemami. Jednak trzeba pamięć, że zawsze po burzy wychodzi słonce i jak ważne jest, aby cieszyć się z małych rzeczy, z tego co się już posiada. Każdy z bohaterów niesie inną historię i inne zmartwienia. Dzięki wielotorowej narracji poświęconej naprzemiennie kluczowym postaciom mamy szansę poznania każdej z nich. Odkrycia ich leków, pragnień i uczuć. Bohaterowie są wyraziści i ciekawie nakreśleni, można polubić ich od pierwszych stron i chętnie śledzić losy geniusza matematycznego Tanzie, problematycznego nastolatka Nicky'ego oraz Eda, który ponosi konsekwencje głupiego błędu.   

O tym, że razem jest lepiej na pewno przekonał się każdy nie raz. I tytuł dzieła Moyes idealnie oddaje zawartość książki. To pełna optymizmu lektura, która wyśmienicie nadaje się na chwile zwątpienia i smutki. Autorka pokazuje, że każde problemy wspólnymi siłami da się przezwyciężyć. Jest to historia pełna emocji, uczuć, dramatów, rozczarowań, ale także humoru, szczęścia i nadziei. Warsztatowi pisarskiemu Moyes nie można nic zarzucić - lekkie i przyjemne pióro, plastyczne dialogi i towarzyszący nam dreszczyk niecierpliwości. Polecam każdemu, kto potrzebuje zastrzyku pozytywnej energii.      

0 komentarze